Skip to content

16 Gem AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 9, 2013

Property Information

Block534.04
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,846
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
42%
Improvement Value:$203,600
58%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+5.2%
2024$6,069+4.7%
2023$5,797+0.4%
2022$5,771+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004164-26

Foreclosure Case
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Bankruptcy Stay
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 15584, Page 30Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$118,750
DeedBook 5418, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1964