Skip to content

371 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1923

Last Sale Date
Oct 2, 2067

Property Information

Block534.04
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class13
Description1.5F3G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,478
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,000
72%
Improvement Value:$84,500
28%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,563+5.2%
2024$5,288-29.7%
2023$7,523+0.4%
2022$7,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5227, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1923