Skip to content

128 Foxwood TerraceToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block534.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,241
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
28%
Improvement Value:$258,000
72%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,501+5.2%
2024$6,180+13.6%
2023$5,438+0.4%
2022$5,414+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5378, Page 338

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964