Skip to content

120 Foxwood TerraceToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 14, 1989

Property Information

Block534.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,562
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$240,600
70%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+5.2%
2024$5,982+3.9%
2023$5,756+0.4%
2022$5,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4804, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1964