Skip to content

22 William TerraceToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block535.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,799
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
27%
Improvement Value:$286,500
73%
Total Assessment$391,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+5.2%
2024$6,777+15.7%
2023$5,859+0.4%
2022$5,833+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,103DeedBook 18886, Page 620Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15030, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1966