Skip to content

416 Emma DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block535.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,316
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
24%
Improvement Value:$360,800
76%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+5.2%
2024$8,219+14.4%
2023$7,184+0.4%
2022$7,153+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965