Skip to content

411 Emma DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block535.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,530
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
29%
Improvement Value:$266,900
71%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+6.1%
2024$6,453+23.0%
2023$5,245+0.4%
2022$5,222+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966