Skip to content

33 Camelot DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block535.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,269
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
32%
Improvement Value:$229,600
68%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,861+5.4%
2024$5,559+20.3%
2023$4,620+0.5%
2022$4,598+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$419,000
Sq Ft1,269DeedBook 20172, Page 378Recorded10/22/2025

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966