Skip to content

29 Camelot DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$453,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block535.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,782
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$265,600
73%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,658+5.2%
2024$6,329+20.8%
2023$5,238+0.4%
2022$5,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000
Sq Ft1,782DeedBook 19162, Page 1836Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13226, Page 781

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 10730, Page 497

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5583, Page 920

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 5196, Page 218

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4348, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1965