Skip to content

25 Camelot DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block535.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,770
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
28%
Improvement Value:$273,000
72%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+5.2%
2024$6,543+15.4%
2023$5,669+0.4%
2022$5,644+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,770DeedBook 19207, Page 1358Recorded10/27/2022

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,770DeedBook 18612, Page 887Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10730, Page 620

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5281, Page 859

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4838, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1965