Skip to content

474 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1940

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block535.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage896
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
60%
Improvement Value:$124,700
40%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,676+5.2%
2024$5,396-41.7%
2023$9,248+0.4%
2022$9,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10773, Page 1350

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4795, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1940