Skip to content

11 Oliver StreetToms River, NJ 08755

Built 1940

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block535.06
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,028
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
43%
Improvement Value:$196,200
57%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268+5.2%
2024$5,958+11.9%
2023$5,323+0.4%
2022$5,300+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,028DeedBook 19100, Page 1072Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 16190, Page 98Recorded9/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 15209, Page 868

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 4193, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1940