Skip to content

17 Oliver StreetToms River, NJ 08755

Built 1930

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block535.06
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,358
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
40%
Improvement Value:$239,500
60%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,257+5.2%
2024$6,898+3.6%
2023$6,661+0.4%
2022$6,632+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,358DeedBook 19348, Page 453Recorded4/11/2023

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 13947, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1930