Skip to content

462 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 1998

Property Information

Block535.06
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage5,076
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,800
31%
Improvement Value:$959,100
69%
Total Assessment$1,395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,419+5.2%
2024$24,163+8.6%
2023$22,252+0.4%
2022$22,154+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000