Skip to content

129 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 23, 1996

Property Information

Block535.08
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHMS
Sq Footage10,900
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,033,200
38%
Improvement Value:$1,666,800
62%
Total Assessment$2,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,167+5.2%
2024$46,737-2.2%
2023$47,783+0.4%
2022$47,573+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5389, Page 856