Skip to content

9 Hospital Drive

Toms River, NJ 08755

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$2,854,504
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block535
Lot10
QualifierC0106
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHMS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
50%
Improvement Value:$100,700
50%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,655+5.2%
2024$3,474-5.1%
2023$3,662-17.7%
2022$4,449+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,854,504
DeedBook 19811, Page 748Recorded10/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1971