Skip to content

67 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2006

Property Information

Block535
Lot19.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6002

Building Details

Building Class10
Description3S
Dwellings1
ZoningHMS
Sq Footage22,212
Acreage5.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,914,000
49%
Improvement Value:$5,131,600
51%
Total Assessment$10,045,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$182,930+5.2%
2024$173,889-8.1%
2023$189,180+0.4%
2022$188,349+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985