Skip to content

180 Nottoway LaneToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block536.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,586
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
46%
Improvement Value:$170,300
54%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+5.2%
2024$5,475-9.7%
2023$6,065+0.4%
2022$6,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 17225, Page 1494Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15403, Page 1079

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965