Skip to content

13 Ridgewood DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jun 14, 2006

Property Information

Block536.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,435
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
50%
Improvement Value:$148,800
50%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+5.2%
2024$5,138-5.8%
2023$5,456+0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 13221, Page 1971

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5554, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1960