Skip to content

21 Ridgewood DriveToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block536.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,659
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
36%
Improvement Value:$265,800
64%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,535+5.2%
2024$7,163+20.3%
2023$5,954+0.4%
2022$5,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,659DeedBook 15862, Page 1885Recorded8/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4235, Page 291