Skip to content

29 Ridgewood DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block536.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,606
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
42%
Improvement Value:$202,200
58%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+5.2%
2024$6,079+4.5%
2023$5,819+5.0%
2022$5,544+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,606DeedBook 18395, Page 225Recorded3/31/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965