Skip to content

163 Nottoway LaneToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Jun 1, 2012

Property Information

Block536.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,740
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
38%
Improvement Value:$243,400
62%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+5.2%
2024$6,827+20.0%
2023$5,691+0.4%
2022$5,666+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 15222, Page 628

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 14498, Page 365

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 14032, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1965