Skip to content

1 Route 37 WestToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$16,560,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block537.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage18,046
Acreage22.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,420,600
29%
Improvement Value:$23,079,400
71%
Total Assessment$32,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$684,717+5.1%
2024$651,728-5.8%
2023$691,740+0.4%
2022$688,770+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$16,560,000
DeedBook 10069, Page 1145

Property Sale

Sale
$14,600,000
DeedBook 4392, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1970