Skip to content

716 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block537.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningVOB
Sq Footage960
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
81%
Improvement Value:$45,600
19%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+4.9%
2024$4,510-33.0%
2023$6,731+0.4%
2022$6,704+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft960DeedBook 18246, Page 1640Recorded1/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950