Skip to content

12 Colfax StreetToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block537
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings4
ZoningVOB
Sq Footage2,432
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
28%
Improvement Value:$304,200
72%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,688+5.2%
2024$7,308-6.1%
2023$7,783+0.4%
2022$7,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,432DeedBook 18661, Page 808Recorded9/2/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12110, Page 1152

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5431, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1930