Skip to content

41 Messenger CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block537
Lot86.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,759
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
33%
Improvement Value:$258,200
67%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996+5.2%
2024$6,651+12.7%
2023$5,902+0.4%
2022$5,876+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15360, Page 874

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 10374, Page 1498

Property Built

Built

Year Built: 1998