Skip to content

100 Hamlet CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Jul 11, 2008

Property Information

Block537
Lot86.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,664
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
34%
Improvement Value:$249,700
66%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,860+5.2%
2024$6,521+14.5%
2023$5,696+0.4%
2022$5,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 14074, Page 263

Property Sale

Sale
$114,934
DeedBook 5591, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1998