Skip to content

343 Cahill RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block538
Lot55.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,376
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
54%
Improvement Value:$138,800
46%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,496+5.2%
2024$5,224+0.7%
2023$5,190+0.4%
2022$5,168+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,376DeedBook 19415, Page 95Recorded6/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1988