Skip to content

5 Fernwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block540.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
52%
Improvement Value:$124,700
48%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+5.2%
2024$4,461+4.5%
2023$4,269+0.4%
2022$4,250+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5369, Page 118

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4630, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1962