Skip to content

1041 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1869

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block540.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class10
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,400
71%
Improvement Value:$108,600
29%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+5.6%
2024$5,991-14.6%
2023$7,015+0.5%
2022$6,982+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4581, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1869