Skip to content

13 Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$20,700
Last Sale Date
Jan 27, 2069

Property Information

Block540.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,884
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
36%
Improvement Value:$227,700
64%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+5.4%
2024$5,942+19.0%
2023$4,993+0.5%
2022$4,970+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$20,700

Property Built

Built

Year Built: 1962