Skip to content

1057 Juniper PlaceToms River, NJ 08753

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$265,100
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block540.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,812
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
37%
Improvement Value:$218,400
63%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+5.2%
2024$6,048+17.9%
2023$5,130+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,100
Sq Ft1,812DeedBook 20124, Page 263Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$197,450
DeedBook 15138, Page 1917

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4996, Page 795

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4543, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1963