Skip to content

13 Poplar PlaceToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block540.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,736
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
38%
Improvement Value:$214,800
62%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,065+5.4%
2024$5,753+28.3%
2023$4,484+0.5%
2022$4,464+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13745, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1963