Skip to content

1052 Juniper PlaceToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block540.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
50%
Improvement Value:$136,100
50%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.2%
2024$4,675+0.6%
2023$4,647+11.4%
2022$4,172+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 18063, Page 261Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16718, Page 267Recorded4/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963