Skip to content

1053 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2010

Property Information

Block540.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,154
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
50%
Improvement Value:$133,500
50%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,871+5.2%
2024$4,630-0.1%
2023$4,634+0.4%
2022$4,614+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12013, Page 1376

Property Built

Built

Year Built: 1961