Skip to content

1060 Juniper PlaceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
May 13, 1977

Property Information

Block540.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,536
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
31%
Improvement Value:$290,600
69%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+5.6%
2024$6,815+20.0%
2023$5,677+0.5%
2022$5,650+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3620, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1962