Skip to content

69 Theresa CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block540.04
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,194
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
30%
Improvement Value:$318,400
70%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+5.2%
2024$7,831+6.8%
2023$7,332+0.4%
2022$7,300+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 10913, Page 1480

Property Sale

Sale
$176,900
DeedBook 4526, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1987