Skip to content

58 Lisa CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$44,600
Last Sale Date
May 10, 1979

Property Information

Block540.04
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$189,700
59%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,840+5.2%
2024$5,551+3.5%
2023$5,366+0.4%
2022$5,342+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$44,600
DeedBook 3821, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1979