Skip to content

1056 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block540.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,692
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
37%
Improvement Value:$223,300
63%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+5.2%
2024$6,150+30.0%
2023$4,729+0.4%
2022$4,709+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,692DeedBook 19445, Page 1188Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5618, Page 355

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4807, Page 387

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962