Skip to content

39 Cypress RoadToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block540.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,770
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
33%
Improvement Value:$271,100
67%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+5.2%
2024$6,960+15.5%
2023$6,025+0.4%
2022$5,998+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 16656, Page 711Recorded2/9/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12564, Page 1270

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4698, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1978