Skip to content

1083 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block540.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,414
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
32%
Improvement Value:$286,500
68%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+5.2%
2024$7,279+20.4%
2023$6,047+0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 16314, Page 1841Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$151,500

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 16172, Page 784Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5548, Page 614

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4246, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1971