Skip to content

1087 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block540.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,110
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
31%
Improvement Value:$290,900
69%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+5.2%
2024$7,320+4.0%
2023$7,039+0.4%
2022$7,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,110DeedBook 19089, Page 1562Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4581, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1973