Skip to content

103 Lonny CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Dec 28, 1976

Property Information

Block540.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
42%
Improvement Value:$231,900
58%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996+5.4%
2024$6,638+23.4%
2023$5,379+0.5%
2022$5,354+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3582, Page 472