Skip to content

1082 Mulberry PlaceToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block540.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,553
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
26%
Improvement Value:$368,600
74%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+14.3%
2024$7,978+3.2%
2023$7,728+0.4%
2022$7,694+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,553DeedBook 19611, Page 1768Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 14257, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1973