Skip to content

40 Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block540.07
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,420
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
48%
Improvement Value:$158,900
52%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,516+5.2%
2024$5,243+2.5%
2023$5,115+0.4%
2022$5,093+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14683, Page 179

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 11553, Page 904

Property Sale

Sale
$47,160
DeedBook 3757, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1978