Skip to content

49 Lynn DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 28, 1986

Property Information

Block540.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
33%
Improvement Value:$269,800
67%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,085+5.4%
2024$6,722+17.8%
2023$5,707+0.5%
2022$5,681+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4431, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1971