Skip to content

10 Millen DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block540.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,156
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
35%
Improvement Value:$245,200
65%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+5.2%
2024$6,529+20.7%
2023$5,408+0.4%
2022$5,385+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 16999, Page 389Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4000, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1974