Skip to content

1148 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block540.08
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,246
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
45%
Improvement Value:$262,900
55%
Total Assessment$476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+5.2%
2024$8,255-5.9%
2023$8,773+0.4%
2022$8,734+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 16573, Page 322Recorded11/17/2016

Property Sale

Sale
$233,570
DeedBook 10625, Page 1324

Property Built

Built

Year Built: 2001