Skip to content

89 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block540.08
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,716
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
41%
Improvement Value:$269,700
59%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,335+5.2%
2024$7,923+12.0%
2023$7,072+0.4%
2022$7,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,716DeedBook 19340, Page 656Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,716DeedBook 19173, Page 1214Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$174,050
DeedBook 10411, Page 1090

Property Built

Built

Year Built: 2001