Skip to content

1102 South Maplecrest CtToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block540.08
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage2,796
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
34%
Improvement Value:$376,900
66%
Total Assessment$567,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+5.2%
2024$9,830+3.8%
2023$9,466+0.4%
2022$9,425+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$252,900
DeedBook 10556, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 2001